godlo1
        

 ue11  

LICZNIK ODWIEDZIN

Do końca roku szkolnego pozostało:

Godzina:

Najbliższe święta:*** Konkurs KANGUR 2020 - informacja w zakładce ,,Matematyka/ Informatyka"  ***DZIEŃ DZIECKA Z TEATREM BAJ - informacje w zakładce ,,Ogłoszenia"***  Lista dzieci przyjętych do oddziału przedszkolnego 3 i 4 latków - Przedszkole- zakładka ,,Rekrutacja  "** Informacja Dyrektora Szkoły o organizacji zajęć opiekuńczych dla uczniów klas I-III, konsultacjach dla uczniów klasy VIII oraz wznowieniu pracy oddziałów przedszkolnych - zakładka Ogłoszenia- Ogłoszenia 2019/2020 *** Świetlica szkolna zaprasza - zakładka ,,Świetlica" *** PORADY DLA RODZICÓW - w zakładce ,,Psycholog" ***   

problemy wychowawcze w przedszkolu 1Jak rozwiązywać problemy naszych dzieci?

Dzieci są zdolne rozwiązywać problemy na własną rękę. Powinny mieć możliwość wyboru i uczenia się poprzez konsekwencje jakie za nimi stoją. Podczas wspólnego rozwiązywania problemów dzieci uczą się współpracy, odpowiedzialności, samokontroli, niezależności a jednocześnie szacunku dla drugiej osoby.

  • Okaż, że rozumiesz jego potrzeby oraz nazwij przeżywane przez dziecko emocje. Wystarczy kilka słów, by okazać dziecku, że rozumiemy czego ono potrzebuje. Jeśli czuje, że rozumiemy jego racje, będzie bardziej skłonne wysłuchać naszych. „Wiem, że bardzo byś chciał teraz się pobawić, to twoja ulubiona gra. Jesteś smutny, ponieważ musisz ją przerwać.”
  • Opisz problem.       

Nie osądzaj, nie oskarżaj: „Jak zwykle głupio się upierasz, jak zawsze jesteś niegrzeczny”, lecz powiedz otwarcie na czym polega problem: „Wiem, że chcesz się teraz bawić, ale niestety jest już późno i musimy posprzątać zabawki i przygotować się do spania, żebyś jutro nie miał problemów ze wstaniem”.

  • Wspólnie zastanówcie się, jakie są możliwe rozwiązania.  

Pozwól dziecku, żeby samo znalazło wyjście z sytuacji. „Jak myślisz, czy jest jaki sposób na to, żebyśmy rozwiązali nasz problem? Tak żebyśmy oboje byli zadowoleni?” Traktuj z szacunkiem wszystkie propozycje dziecka, nawet jeśli okazują się dziwaczne. Pomóż natomiast przeanalizować mu konsekwencje wynikające z każdej z nich.

  • Wybierz rozwiązania, które nie sprowadzą dziecka do roli pokonanego, a następnie pozwól dziecku zdecydować, które ono chce wprowadzić w życie. „Możesz pobawić się następnego dnia zaraz po przyjściu z przedszkola albo zaraz po obiedzie pobawimy się wspólnie w naszą ulubioną grę.” Propozycja odłożenia zabawy do jutra może zostać zaakceptowana, jeśli dziecko miało możliwość jakiegoś wyboru.
  • Na koniec podsumuj, co zostało ustalone i upewnij się, że dziecko dobrze wszystko zrozumiało.
Copyright © 2013. Rights Reserved.